در مورد زندگی نامه شخصی مرحوم قیصر امین پور می خواستم مثل :ایشان در چند x

در مورد زندگی نامه شخصی مرحوم قیصر امین پور می خواستم مثل :ایشان در چند... زیر را که بخشی از قصیده ای از سعدی است را برای من معنی کنید. در صورت امکان ...
... تعمیم دادن یعنی چه؟ ...
... از بوستان سعدی درباره ی تلاش زحمت كشیدن ...
... فعل چیست؟ ...
... نباشید اگر ممكن است در مورد ضرب المثل زیر یك بند طنز امیز بنویسید ممنونم ...
... نباشید خدمت شما خانم معیری سوالی در مورد ارایه ای ادبی داشتم 1- انواع ...

... اختلال سایکوز یا روان ...
... را می شویم وهنگام دستشویی زیاد وسواس به خرج می دهم و موقع طهارت اب به شلوار ...
... حتی در مسائل خیلی ساده، گاهی اوقات برای همین از درس خوندن باز میمانم چون ...
... طوری که حتی پریز برق و کنترل تلویزیون را به علت بیماریم مدام می شویم. قفل ...
... دارم ( استرس از آینده و کار و بیکاری و .... ) و در ضمن خیلی افسرده و گوشه گیرهستم ...
... و بی اهمیت اضطراب و استرس شدید بهم دست میده و هرچقدر هم تلاش میکنم که به ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

در مورد زندگی نامه شخصی مرحوم قیصر امین پور می خواستم مثل :ایشان در چند
با سلام
اطلاعاتی در مورد زندگی نامه شخصی مرحوم قیصر امین پور می خواستم مثل :ایشان در چند سالگی ازدواج كردند كجا ساكن بودند همسرشان چه كسی بود چند فرزند داشتند نام آنها چه بود آیا فرزندان ایشان هم راه ایشان را ادامه داده اند یا خیر و...
با تشكر
جمعه 25/8/1386

پاسخ :
با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز :

قیصر امین پور متولد دوم اردیبهشت 1338 در گتوند دزفول (خوزستان)، تحصیل را در مكتبخانه آغاز كرد و پس از اتمام تحصیلات ابتدایی در گتوند، راهی دزفول شد.
دوران راهنمایی و دبیرستان را نیز در این شهر به پایان رساند و پس از پذیرفته شدن در رشته دامپزشكی دانشگاه تهران در سال 1357 راهی پایتخت شد.
امین پور یك سال بعد پس از انصراف از رشته دامپزشكی و ورود به دانشگاه تهران، در شكل گیری حوزه اندیشه و هنر اسلامی در حوزه هنرى با افرادى چون زنده یاد سید حسن حسینى، زنده یاد سلمان هراتى، محسن مخملباف، حسام الدین سراج، محمدعلى محمدى، یوسفعلى میر شكاك، حسین خسروجردى و... همكارى داشت.
وی طی سال های 1360 تا 1371 دبیر شعر هفته نامه سروش و همچنین سال ها به اتفاق بیوك ملكی و فریدون عموزاده خلیلی ، سردبیری سروش نوجوان را برعهده داشت.
اولین مجموعه شعرهایش "تنفس صبح" و "در كوچه آفتاب" را در سال 1363 منتشر كرد.
وی در همین سال به رشته ادبیات فارسی تغییر رشته داد و توانست دوره كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترای خود را از دانشگاه تهران دریافت دارد. در سال ۷۶ از پایان‌نامه دكترای خود با راهنمایی دكتر محمدرضا شفیعى كدكنی با عنوان «سنت و نوآورى در شعر معاصر» دفاع كرد. این پایان‌نامه در سال ۸۳ و از سوی انتشارات علمی و فرهنگی منتشر شد. قیصر امین‌پور، تدریس در دانشگاه را در سال ۶۷ و در دانشگاه الزهرا آغاز كرد و سپس در سال ۶۹ در دانشگاه تهران مشغول تدریس شد. وی همچنین در سال ۶۸ موفق به كسب جایزه نیما یوشیج، موسوم به مرغ آمین بلورین شد. دكتر امین‌پور در سال ۸۲ به‌عنوان عضو پیوسته فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزیده شد.
وی فعالیت هنری خود را از حوزه اندیشه و هنر اسلامی در سال 1358 آغاز كرد
در سال 1367 سردبیر مجله سروش نوجوان شد و از همین سال تاكنون در دانشگاه الزهرا و دانشگاه تهران به تدریس اشتغال دارد
قیصر امین پور از سال 1370 تدریس در دانشگاه تهران را آغاز كرد.
اولین مجموعه شعرش را با عنوان "تنفس صبح" كه بخش عمده آن غزل بود و حدود بیست قطعه شعر آزاد؛ از سوى انتشارات حوزه هنرى در سال 63 منتشر كرد و در همین سال دومین مجموعه شعرش "در كوچه آفتاب" را توسط انتشارات حوزه هنرى وابسته به سازمان تبلیغات اسلامى به بازار فرستاد
مجموعه شعر "آینه های ناگهان" در سال 1372، گزینه اشعار (1378) و "گل ها همه آفتابگردانند" (1380) از دیگر آثار این شاعر نامدار است. در سال 1382 نیز به عنوان عضو فرهنگستان ادب و زبان فارسی انتخاب شد.
در سال 1365 "منظومه ظهر روز دهم" توسط انتشارات برگ وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى به بازار مى‏آید كه شاعر در این منظومه 28 صفحه‏اى ظهر عاشورا، غوغاى كربلا و تنهایى عشق را به عنوان جوهره سروده بلندش در نظر مى‏گیرد. سال 69 برگزیده دو دفتر تنفس صبح و در كوچه آفتاب با عنوان «گزیده دو دفتر شعر» از سوى انتشارات سروش از وى منتشر مى‏شود
از آخرین فعالیت های وی به برگزاری كلاس های شعر در خانه شاعران ایران می توان اشاره كرد.
زنده یاد سیدحسن حسینی به دلیل تسلط و عمق شناخت قیصر امین پور در ادبیات معاصر ایران، وی را به عنوان وصی و وكیل خود در تصمیم گیری درباره آثار خود انتخاب كرد كه زنده یاد امین پور در سال جاری مجموعه ای از اشعار حسینی را تنظیم و منتشر كرد.
"آینه ‏هاى ناگهان" تحول كیفى و كمى امین‏پور را بازتاب مى‏دهد؛ در این مرحله امین‏پور به درك روشن‏ترى از شعر و ادبیات مى‏رسد. اشعار این دفتر نشان از تفكر و اندیشه‏اى مى‏دهد كه در ساختارى نو عرضه مى‏شود. آینه ‏هاى ناگهان، امین‏پور را به عنوان شاعرى تأثیرگذار در طیف هنرمندان پیشرو انقلاب تثبیت مى‏كند و از آن سو نیز موجودیت شاعرى از نسل جدید به رسمیت شناخته مى‏شود.
در اواسط دهه هفتاد دومین دفتر از اشعار امین‏پور با عنوان "آینه ‏هاى ناگهان 2"منتشر مى‏شود كه حاوى اشعارى است كه بعدها در كتاب‏هاى درسى به عنوان نمونه ‏هایى از شعرهاى موفق نسل انقلاب مى‏آید.
در همین دوران است كه برخى از اشعار وى همراه با موسیقى تبدیل به ترانه ‏هایى مى‏شود كه زمزمه لب‏هاى پیر و جوان مى‏گردد. پس از تثبیت و اشتهار، ناشران معتبر بخش خصوصى علاقه خود را به چاپ اشعار امین‏پور نشان مى‏دهند و در اولین گام، انتشارات مروارید گزینه اشعار او را در كنار گزینه اشعار شاملو، فروغ، نیما... به دست چاپ مى‏سپارد كه در سال 78 به بازار مى‏آید.
"گل‏ها همه آفتابگردانند" جدیدترین كتاب امین‏پور نیز در سال 81 از سوى انتشارات مروارید منتشر شد كه به چاپ‏هاى متعدد رسید و با استقبال خوبى روبه‏رو شد.

آثار او:
تنفس صبح
در كوچه آفتاب مثل چشمه ، مثل رود ظهر روز دهم
آی

 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... شخصیت چیست و چه نشانه هایی دارد و به چه کسانی میگویند که دارای اختلال ...
... خواندن تمرکز بیشتری داشته باشیم و خیا ...
... نف ...
... تیپ شخصیتی خو ...
... کودکان چیست؟ آیا این بیمار ...
... از زود رنجی نجات پیدا کرد؟ لطفا برای درمان زود رنجی کتاب مفیدی به من معرفی ...

... قدمت شهر اهواز-مردم آن-معماری شهر - آب و هوا- و اقوام ساکن در آن به طور کامل........ ...
... احادیث در رابطه با وسواس را برایم بیان كنید . ضمنا زحمت كشیده بفرمایید ...
... شهر اهواز چند نفر است؟ ۲-از نظر جمعیت چندمی ...
... در مورد هتل قو ...
... پیرامون خوش بینی و مثبت اندیشی و نهی از بدبینی را برایم لطف میکنید و ارسال ...
... حدیث قدسی چه کتابی است؟وبر چه کسی نازل شده است؟ ۱- من آسایش را در بهشت ...

سایر مطالب

سایر مطالب

*