آفرین کیا جهت استحضار! ***********************************************در خصوص سوال شماره 606487 x

آفرین کیا جهت استحضار! ***********************************************در خصوص سوال شماره 606487... فرق فاعل و مسند الیه چیست ؟ ...
... سلام
> و > چیست توضیح دهید ...
... ...
... در چیست؟ - ...
... المثل زیر را معنی كنید: شتر در خواب بیند پنبه دانه.گهی لپ لپ خورد گه دانه ...
... زیر را که بخشی از قصیده ای از سعدی است را برای من معنی کنید. در صورت امکان ...

... استرس نگیریم و صدایمان نلرزد چ ...
... و نگرانیم بیش از حد طبیعیه و داره به استرس تبدیل می شود مثلا نگرانم که ...
... و خودم هم دقیقا نمی دانم علتش چیست مدام نگرانم و روزم را با استرس سپری ...
... اختلال سایکوز یا روان ...
... را می شویم وهنگام دستشویی زیاد وسواس به خرج می دهم و موقع طهارت اب به شلوار ...
... حتی در مسائل خیلی ساده، گاهی اوقات برای همین از درس خوندن باز میمانم چون ...
حمایت از ما | مشهدهاست
`

آفرین کیا جهت استحضار! ***********************************************در خصوص سوال شماره 606487
گیرنده: سرکار خانم آفرین کیا جهت استحضار! ***********************************************در خصوص سوال شماره 606487 و پاسخ حضرتعالی, بنده هم دوست داشتم مطالبی را عرض کنم. به نظر من حفظ هویت و اصالت زبان که فرمودید بسیار نیکوست به شرطی که آن زبان اصالتی داشته باشد! وقتی شما کارشناس محترم زبان فارسی نمی توانید به سادگی یک صفحه مطلب بنویسید و در آن از واژه های بیگانه استفاده نکنید پس این چه زبانی است؟ زبانی که برای استعلام واژگانش باید بین اداره فرهنگ و ارشاد و فرهنگستان زبان , عمر را تلف کرد . سرانجام بگویند که این واژه به دلیل اینکه در فرهنگ ما جای گرفته است فارسی تلقی می شود یا نمی شود و ...(بنده کارمند یکی از اداراتی هستم که روزانه ارباب رجوع زیادی را به دلیل اینکه نام فارسی مناسبی برای ____ خود انتخاب نکرده اند!!!می دوانانیم!!! و تازه خیلی هم از اسامی فارسی را هم قبول نمی کنیم ) . عذر می خواهم ولی زبان فارسی بیشتر به همان قطار شترها شباهت دارد که اگر رهاشان کنند هر کدام به سرزمین خود می گریزند ولی چون مدتهاست سوارشان هستیم دیگر مال خودمان محسوب می شوند!زبانی که برای سوم شخص غایبش ضمیر جدا ندارد چه حرفی برای گفتن دارد! چرا فرهنگ لغت ما اینقدر حجیم است؟ دلیلش این است که مال دیگران در آن وارد نشده بطوریکه اگر پنجاه بار هم خمسش را بدهند پاک نمی شود! به نظر بنده فرهنگ فارسی آنقدر اوضاعش وخیم است که دیگر به قول معروف نباید جانماز آب کشید و هر واژه ای از هر جا رسید باید به دیده منت قبول کرد در غیر اینصورت واژه های جایگزین فقط دستمایه طنز پردازان می شود . در سوال 621885 کاربر تبیان از کارشناس محترم سرکار خانم آفرین کیا درخواست نموده ند برای جمله "ورود افراد متفرقه اکیدا ممنوع " معادل فارسی بنویسند پیشنهاد ایشان انتخاب واژگان ذیل است که احتمالاً بدلیل اینکه ترکیبش خنده دار می شده بصورت مجزا آورده اند. ورود : در آمدن ، اندر نیامدن افراد :كسان ، مردمان متفرقه : پراكنده ، گوناگون ، بیگانه اكیدا ممنوع : به گونه استوار. وقتی ما با گنجینه لغات فارسیمان نمی توانیم مفهومی به این سادگی را منتقل کنیم دیگر جای چه بحثی باقی می ماند ؟ فکر کنم جمله زیر جایگزین مناسبی باشد" نیا تو , مگر اینکه از خودمان باشی! "در پایان این نکته را به عرض می رسانم که بنده رشته ام ادبیات بوده و بسیار هم زبان فارسی و بخصوص شعرفارسی را دوست دارم ولی چه باید کرد حقیقت تلخ است./در ضمن اگر می خواهید جوابتان به دل ما بنشیند از هیچ واژه بیگانه ای در متن خود استفاده نکنید!!! (شوخی کردم راحت جواب بدهید!) Mersad7@mail.com
چهارشنبه 21/12/1387

پاسخ :
با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز :

شما می توانید با ریشه یابی در تمام زبان های دنیا به این نكته دست یابید كه تمام زبان های دنیا از دیگر زبان ها واژگانی را وام گرفته اند و این عمل نمی تواند از اصالت زبان كم كند .واژگان وارداتی در هر زبان زمانی كه در ساختار زبان جای گرفتند دیگر جز آن زبان محسوب می شود .

در پایان باید خدمتتان عرض كنم كه سوال كننده در خواست كرده بود كه جمله ای بی فعل و كاملا فارسی نوشته شود و بنده هم با توجه به این كه نداشتن فعل به جمله آسیب می رساند - نه به این دلیل كه جمله خنده دار می شود - تمام هم معنی های فارسی را جداگانه نوشتم .جمله شما به دلیل داشتن فعل راحت تر ساخته شد ."ننیا تو , مگر اینکه از خودمان باشی! " .
به شما توصیه می كنم كتاب های آقای دكتر كزازی استاد ادبیات فارسی در دانشگاه )را مطالعه فرمایید تا دریابید می توان به زبان فارسی سره هم سخن گفت ولی چرا این اتفاق نمی افتد ؟ به نظر من زبان هم مانند بقیه رفتار های اجتماعی در حال رشد است و واژگان نیز در طول زمان سایش پیدا كرده ، در نهایت به تغییر واژگان می انجامد .

پیروز باشید و پایدار .


 اين مطلب بدون دخالت انساني عينا از اين آدرس کپي شده و تمامي مسوليت آن با ناشر اصلي است.

برترین مطالب


... شخصیت چیست و چه نشانه هایی دارد و به چه کسانی میگویند که دارای اختلال ...
... خواندن تمرکز بیشتری داشته باشیم و خیا ...
... نف ...
... تیپ شخصیتی خو ...
... کودکان چیست؟ آیا این بیمار ...
... از زود رنجی نجات پیدا کرد؟ لطفا برای درمان زود رنجی کتاب مفیدی به من معرفی ...

... در مورد هتل قو ...
... پیرامون خوش بینی و مثبت اندیشی و نهی از بدبینی را برایم لطف میکنید و ارسال ...
... حدیث قدسی چه کتابی است؟وبر چه کسی نازل شده است؟ ۱- من آسایش را در بهشت ...
... بدونم که چه طور می شه بازی های مجاز رو از بازی های غیر مجاز تشخیص داد؟ ...
... راجع به خواب نیمروزی از پیامبر و ائمه بگویید ا سلام لطفا چند حدیث راجع ...
... پسر 8 ساله و یک دختر 5 ساله دارم، آیا امکان دارد بازیهای رایانه مناسب هر ...

سایر مطالب

سایر مطالب

سایر مطالب

*